Географія

Дистанційний курс.Географія
Атмосфера і клімат

Атмосфера — зовнішня і найбільш рухлива оболонка нашої планети, що активно взаємодіє з іншими геосферами. Повітряна оболонка має чудові властивості: вибірково пропускає сонячне випромінювання, затримує космічні промені і тепло, що виділяються земною поверхнею в космос. Газовий склад атмосфери регулюється живими організмами.
У повітрі нижньої частини атмосфери (у тропосфері) відбуваються найбільш значимі для життя процеси. Тут формується багаторічний режим погоди, характерний для тієї або іншої місцевості, — клімат. Ознайомитися з кліматом різних куточків Землі допомагають тематичні кліматичні карти.
Кліматотвірні чинники. Головний із них — кількість сонячного тепла, яке поступає на земну поверхню і залежить від висоти Сонця над горизонтом, тобто від географічної широти місцевості. Тому середньорічні температури повітря на Землі біля екватора високі, а в полярних областях — дуже низькі.


Надходження сонячної енергії на Землю
Другий чинник — рух (циркуляція) повітряних мас у тропосфері, що перерозподіляє тепло і вологу на поверхні планети. Причина руху повітряних мас — наявність поясів високого і низького тиску. Виділяють три пояси з переважанням низького тиску і чотири — з переважанням високого тиску. Пояси тиску утворюються в результаті нерівномірного розподілу сонячного тепла на поверхні планети і під дією відхиляючої сили обертання Землі навколо своєї осі. Зі зміною висоти полудневого сонця пояси атмосферного тиску зміщуються то до півночі, то до півдня.
Від розміщення поясів атмосферного тиску багато в чому залежить розподіл опадів на Землі. У поясах низького тиску при висхідних потоках повітря утворюються хмари, випадає багато опадів. У поясах високого тиску у низхідних струменях повітря вологи мало, кількість опадів невелика.
Image Наявність поясів різного тиску призводить до руху великих обсягів повітря від областей високого тиску до областей низького тиску. Переміщення повітря викликає зміну погоди. Великі приземні шари повітря, що володіють однорідними властивостями, називають повітряною масою. Залежно від широт, у яких формуються повітряні маси, виділяють п'ять їх типів: екваторіальні, тропічні, помірні, арктичні і антарктичні.
У переміщенні повітряних мас значну роль відіграють постійні вітри. Від поясів високого тиску поблизу 30° пн.ш. і 30° пд.ш. у сторону екватора дмуть пасати. Під впливом обертання Землі навколо осі пасати відхиляються: у Північній півкулі дмуть із північного сходу на південний захід, а в Південній півкулі — із південного сходу на північний захід. У помірних широтах упродовж усього року переважають західні вітри.
Третій кліматотвірний чинник — характер підстилаючої поверхні атмосфери. Під ним мають на увазі вплив на клімат таких явищ і об'єктів як рельєф, близькість (віддаленість) від океану, наявність океанічних течій, висота місця над рівнем моря, характер рослинності, наявність снігового покриву і т. д.
Кліматичні пояси. Вплив на формування клімату безлічі чинників визначає і різноманітність кліматів Землі. Однак учені-кліматологи на основі їх систематизації виділили кліматичні пояси. Беручи за основу різницю у температурах і властивостях повітряних мас відомий кліматолог Б. Алісов виділив 13 кліматичних поясів, назва яких відповідає їх географічному положенню. Основні кліматичні пояси: екваторіальний, два (у Північній і Південній півкулях) тропічних, два помірних, два полярних (арктичний і антарктичний).
Клімат цих поясів формується переважно під впливом одного типу повітряних мас. Між основними поясами існують перехідні кліматичні пояси. У їхній назві присутній префікс «суб», що в перекладі з латинської означає «під». Виділяють два субекваторіальні, два субтропічні і два субполярні (субарктичний і субантарктичний) пояси. У деяких кліматичних поясах на основі впливу підстилаючої поверхні виділяють кліматичні області, що відрізняються одна від одної кількістю опадів, їх режимом, температурними умовами.
Клімат змінюється і в часі; причинами цього можуть бути як природні, так і антропогенні чинники (глобальне потепління, давне зледеніння, «парниковий ефект»).