Атмосфера і клімат

У повітрі нижньої частини атмосфери (у тропосфері) відбуваються найбільш значимі для життя процеси. Тут формується багаторічний режим погоди, характерний для тієї або іншої місцевості, — клімат. Ознайомитися з кліматом різних куточків Землі допомагають тематичні кліматичні карти.
Кліматотвірні чинники. Головний із них — кількість сонячного тепла, яке поступає на земну поверхню і залежить від висоти Сонця над горизонтом, тобто від географічної широти місцевості. Тому середньорічні температури повітря на Землі біля екватора високі, а в полярних областях — дуже низькі.

Надходження сонячної енергії на Землю
Від розміщення поясів атмосферного тиску багато в чому залежить розподіл опадів на Землі. У поясах низького тиску при висхідних потоках повітря утворюються хмари, випадає багато опадів. У поясах високого тиску у низхідних струменях повітря вологи мало, кількість опадів невелика.

У переміщенні повітряних мас значну роль відіграють постійні вітри. Від поясів високого тиску поблизу 30° пн.ш. і 30° пд.ш. у сторону екватора дмуть пасати. Під впливом обертання Землі навколо осі пасати відхиляються: у Північній півкулі дмуть із північного сходу на південний захід, а в Південній півкулі — із південного сходу на північний захід. У помірних широтах упродовж усього року переважають західні вітри.
Третій кліматотвірний чинник — характер підстилаючої поверхні атмосфери. Під ним мають на увазі вплив на клімат таких явищ і об'єктів як рельєф, близькість (віддаленість) від океану, наявність океанічних течій, висота місця над рівнем моря, характер рослинності, наявність снігового покриву і т. д.

Клімат цих поясів формується переважно під впливом одного типу повітряних мас. Між основними поясами існують перехідні кліматичні пояси. У їхній назві присутній префікс «суб», що в перекладі з латинської означає «під». Виділяють два субекваторіальні, два субтропічні і два субполярні (субарктичний і субантарктичний) пояси. У деяких кліматичних поясах на основі впливу підстилаючої поверхні виділяють кліматичні області, що відрізняються одна від одної кількістю опадів, їх режимом, температурними умовами.
Клімат змінюється і в часі; причинами цього можуть бути як природні, так і антропогенні чинники (глобальне потепління, давне зледеніння, «парниковий ефект»).